new exhibit

6/18/2017

Conceptual art installation"Sutarties menė" Tamošaičių Tekstilės muziejuje/galerijoje Židinys ( Dominikonų 15, Vilnius) yra bendruomenės atliktas darbas vadovaujant dailės profesionalei, aprangos ir siūtinio meno dizainerei Vilmai Marei. 

Kurti ugnelę , santaiką ir menus yra šventa kasdieninė pareiga, todėl paskelbus draugių rate meditatyvų sutarytinį dygsniavimą mūs prigimtinių raštų, pasipylė užklausimai ir pasiūlymai. Kasdien vis naujame Kauno kiemelyje po medžiu aš mokiau dygsniavimo visai nepatyrusias šiame darbe moteris ir guodžiau taip:
Baltų raštų atkartojime turi rastis atgaiva, grįžimas namo į tą apdainuotą Tėvulio dvarą. Mes pasieksime šventišką būseną taupydamos žodžius, pasinerdamos į viltis. Susikaupę, tylomis, it ta seselė, dvylikos brolių juodvarniais lakstančių, vaduotoja. Taip atsigavome nuo industrinių perfekcijų, griežtų standarto reikalavimų. Išsiskyrėme tuo kart su visais nemylimais dalykais, darbais ir žmonėmis. Pajutome ramybės, tekmės, šventumo būseną.

Sutarti = išlikti ( kūrybingai neišnykti) yra mūsų lietuvių istorinis kodas ir juo remdamasi autorė suvedė daugelį priešingų mūsų kultūroje reiškinių į darnų ir menišką vienį.
Salėje, dekoruotoje 17-18 šimtmečio stiliumi, kur vakarietiška kultūra pompastiškai tvirtina esanti pati aukščiausia, teisingiausias ir progresyviausia dar sutelpa ir mūsų kukli prigimtis. Tai languose pakibę baltiškos suknios, savo forma ir medžiaga besilygiuojančios į meno kūrinius kabinamus ant sienos . Juos puošia monumentalūs Baltų raštais, languose jie atrodo lyg tekstiliniai vitražai, lyg mūsų pačių sielos tebesidairančios šventųjų giraičių.
Antrasis sutarties reikalaujantis elementas yra Prieglobstis. Tai primityviai suręsta medžio konstrukcija su trimis trijų metrų aukščio medžiais iš vilnos veltinio , jie suteikia šilumos ir ramybės prieglobstį pabėgeliams, juose išsiuvinėti mūsų kultūroje užgimę raštai, kalbantys su arabų kultūros atvykėliais jiems artima šventos geometrijos kalba.
Trečiasis slegiantis ir vis dar sunkiai atgaunantis savo pirmapradę prasmę tai mūsų švaistikis, šviesos ir saulės, kūrybinių galių simbolis. Jis patalpintas ąžuolo pašaknėlėse, sukantis sutarties pažadą.

"Prieglobstį" saugo dvi moteriškos figūros, savo spalva ir išskirtinumu primenančios baltą rožę, tą kurią Joris renkasi ir praleidžia rasą ir visus vandenis. Taip gyvybė atsinaujina.

Vilma Marė

8640 93412

Foto Milda Juknevičiūtė


No comments:

Post a Comment